Klubmesterskabskampe – uge 35

I uge 34 (mandag d. 28. august – søndag d. 3. september)  er der mulighed for at se følgende kampe:

Mandag d. 28. august

HSA

Patrick Ørngreen vs Tobias Schmidt

DDB

Charlotte Gottlieb Thörring / Dorthe Gotfredsen vs Ida Storm Ankerstjerne / Liva V. Hagensen

Tirsdag d. 29. august

HDB

Jim Guldbrandsen / Martin Michelsen vs Jens Simonsen / André Larsen

HS55+

Henrik Pals vs Jens Hollesen

Onsdag d. 30. august

HDA

Joakim Dideriksen / Torben Jagd vs Hans Østergaard / Patrick Ørngreen

DDB

Lisbeth Shapiro / Line Møller Jørgensen vs Pernille Arvedsen / Merethe White

Torsdag d. 31. august

HSB

Jim Guldbrandsen vs Steen Warming

HDA

Claus Spindler / Jesper Larsson vs Jan Bitterhoff / Thomas Holte

Fredag d. 1. september

HDA

2 x Daa Hansen vs Christian Herche / Joakim Thörring

MD50/55+

Christina Øster / Flemming Øster vs Heather Ludvigsen / Steen Jørgensen

Lørdag d. 2. september

HS55+

Michael Kristensen vs ??

Jens Simonsen vs Jørgen Petersen

HD45+

Martin Michelsen / Rene Jensen vs Christian Fossick / Michael Kristensen

DS40+

Lena Nielsen vs Felix Alexiadis

Charlotte Gottlieb Thörring vs Michala Roepstorff

DD50+

Eva Thomsen / Mari-Ann Gall vs Pernille Arvedsen / Heather Ludvigsen

Søndag d. 3. september

HSA

Patrick Ørngreen vs Joakim Thörring

Torben Jagd vs Joakim Dideriksen

HSB

Peter Læssøe vs Hans Østergaard

Rene Jensen vs ??

HDA

Tobias Schmidt / Magnus Westh Nilsson vs Claes Clevin / Casper Nielsen

HS45+

Michael Kristensen vs Thomas Holte

DD50+

Lena Nielsen / Eliana Odorico vs Susanne Elbæk / Ilse Venningbo

?? vs Pia Krønlein / Dorthe Gotfredsen

MD40/45+

Siska Mawarsari / Henrik Lauritsen vs Charlotte Gottlieb Thörring / Joakim Thörring

Samtidig står det nu klart, at følgende skal mødes i finalerne:

HSC

Henrik Pals vs Thor Læssøe

DSB

Ida Storm Ankerstjerne vs Heather Ludvigsen

DSC

Christina Mora Lübecker vs Siska Mawarsari

DS50+

Lena Nielsen vs Susanne Elbæk

Turneringsledelsen er ved at lave de indledende øvelser i forbindelse med planlægning af finaleweekenden, men da alle finalister endnu ikke er fundet, vil dette ikke kunne offentliggøres endnu.

(Ovenstående er med forbehold for trykfejl – tjek gerne programmet offentliggjort hér på websitet).

HUSK – at såfremt kampen ikke afvikles på det programsatte tidspunkt, så SKAL banen afbookes. Dette gøres ved at sende en mail til sekretaer@dragoertennis.dk. Oplys gerne kampnummer, dato og tidspunkt samt eventuelt ny dato (tjek med modstander og banekapacitet først 😉

Såfremt banen ikke afbookes, vil der blive udstedt et banebookingsgebyr på kr. 50 til de implicerede parter.

Med håbet om gode kampe,

Turneringsudvalget