Finaleprogram

Så er en lang klubmesterskabsturnering ved at nå sin ende og i de kommende hverdage afvikles de sidste semifinaler.

Mange finalister er dog allerede fundet og p.t. ser finaleprogrammet ud som følger:

Lørdag d. 9. september kl. 10.30

DSA: Bjørg Læssøe vs Marie Brinkgaard

DDB: Charlotte G. Thörring / Dorthe Gotfredsen vs Pernille Arvedsen / Merethe White

DS50+: Lena Nielsen vs Susanne Elbæk

Lørdag d. 9. september kl. 13.30 

DCS: Christina Mora Lübecker vs Siska Mawarsari

HS 55+: Michael Kristensen vs Jørgen Petersen

DSB: Ida Storm Ankerstjerne vs Heather Ludvigsen

MDA: Estelle Dehn-Christoffersen / Christian Fossick vs Marie Brinkgaard / Peter Læssøe (sidste kamp i pujle, hvorefter vinderen findes blandt de 3 deltagende par)

Lørdag d. 9. september kl. 15.30 

DD50+: Lena Nielsen / Eliana Odorico vs Pia Krønlein / Dorthe Gotfredsen

MD40/45+: Estelle Dehn-Christoffersen / Christian Fossick vs Charlotte G. Thörring / Joakim Thörring (sidste kamp i pujle, hvorefter vinderen findes blandt de 3 deltagende par)

HSB: Peter Læssøe vs René Jensen

Søndag d. 10. september kl. 10.30

DDA: Christina Burmeister / Camilla V. Hagensen vs Bjørg Læssøe / Marie Brinkgaard

HSC: Henrik Pals vs Thor Læssøe

MDB: Christina Mora Lübecker / Simon Lübecker vs Pernille Arvedsen / Jens Arvedsen

HDB: Jim Guldbrandsen / Martin Michelsen vs René Jensen / Jacob Krog

Søndag d. 10. september kl. 13.30

HD45+: Jan Bitterhoff / Joakim Thörring vs Christian Fossick / Michael Kristensen

MD50/55+: Dorthe Gotfredsen / Jens Simonsen vs Heather Ludvigsen / Steen Jørgensen

DS40+: Lena Nielsen vs Charlotte G. Thörring

Søndag d. 10. september kl. 15.30

HSA: Patrick Ørngreen vs Joakim Dideriksen

HS45+: Vinder kamp 295 vs Thomas Holte

HDA: Finalister mangler og derfor ikke programsat p.t.

Det har været et puslespil af de større at få ovenstående til at hænge nogenlunde sammen, og Turneringsledelsen har prøvet at tilgodese flest mulige spillere – men er helt på det rene med, at dette nok ikke er lykkedes til fulde. Vi håber på forståelse… og at I alle er i god form 🙂

Det kan ligeledes heller ikke udelukkes, at der bliver foretaget ændringer i ovenstående, så tjek med jævne mellemrum websitet hér. Vi håber, at alle er fleksible, således at vi får et par hyggelige finaledage med masser af god tennis.

På nær den første spillerunde, så er alle tider ca. tider, og finalisterne bedes holde sig orienteret omkring eventuelle forskydninger og møde op i god tid.

Vil du gerne spise med på finaledagene, så skynd dig at skriv dig op på listerne i klubhuset. De fjernes imorgen torsdag d. 7. september.

Vel mødt!